Darıca Farabi'de Zehirlenme Vakaları Eğitimi

                Darıca Farabi Devlet Hastanesi Zehirlenme Vakalarında yapılacak uygulamalar konusunda eğitim verildi. Acil Tıp Uzmanı  Dr.Toğay  Evrin tarafından hastane konferans salonunda gerçekleşen   eğitime  çok sayıda sağlık personeli katıldı.

                Zehirli maddelerin  vücuda  solunum , sindirim  ve deri yoluyla  girebileceğini  belirten Dr. Evrin  zehirlenmelerde  uygulanacak  ilk yardım yöntemleri hakkında şu bilgileri paylaştı.

               ‘’Eğer bulunduğumuz ortam zehirli bir ortamsa ilk önce kendi güvenliğimizi alıyoruz. Eğer hastayı çıkartabiliyorsak temiz bir havaya, temiz bir zemine çıkartmamız gerekiyor. Hava yolu açıklığından solunumun ve dolaşımın kontrolünü bir yaşam desteği olarak ilk yardımcının yapması gerekiyor ve hızlı bir şekilde acil tıbbi yardım çağırıyoruz. Burada hastalara söylememiz gereken halk arasında ayran yoğurt gibi şeyler yediriliyor, biz hiçbir şekilde ağızdan sıvı veya katı gıda alınmasını önermiyoruz.

               Mide yoluyla hastada bir zehirlenme varsa bu bizim acil servisimize bulantı, kusma, ishal veya bilinç kaybı şeklinde gelebilir. Aldığı ilaçtan aşırı doz almış olabilir, bozuk gıdalar olabilir, kimyasal ve zehirli maddelerle almış olabilir, özellikle alkol gibi aşırı dozda almasında hasta zehirlenmeyle acil servisimize başvurur. Bu durumlarda ilk yardım olarak kesinlikle ev ortamında veya hastane dışında hastayı kusturmuyoruz, hava yolunu güvenlik altına almamız gerekiyor, ilk yardım olarak ne aldığını ve hızlı bir şekilde acil tıp yardımı çağırarak ve yine bunlarda da ağızdan hiçbir şekilde sıvı veya katı gıda vermeden en yakın sağlık birimine göndermemiz gerekiyor.

               Eğer cilt yoluyla alındıysa bunda kızarıklık, tahriş gibi uyku hali, bilinç kaybına kadar bir tabloda görebiliriz. Bunlar; zehirli hayvan yılan, akrep, örümcek, zehirli bitkilerle temas veya kimyasal maddelerle temas olabilir. Eğer bu durumda ilk yardım olarak ciltte zehirli bir iğne, diken gibi birşey varsa dikkatlice çıkarmayı öneriyoruz ev ortamında, bol suyla en az 10 dakika yıkanmalı, kızarıklık ve yanma için oraya soğuk uygulama yapabiliriz. Buraya alkol, ispirto gibi maddeleri sürmememiz gerekiyor, kimyasal yanık oluşmuşsa hızlı bir şekilde acil tıbbi yardım isteyip en yakın sağlık kurumuna göndermemiz gerekiyor. Hastanın bulaşmış elbise ve ayakkabıları varsa bunları da çıkarmamız gerekiyor. Bir diğeri göz temasıyla olan zehirlenmelerdir; hastada bir kızarıklı olabilir, gözlerde yaşarma, ağrı, yanma hissi olabilir, göz kapaklarında şişme gibi belirtiler olabilir. Bizim burada yapacağımız şey hastaneye gelmeden önce mümkünse musluk suyuyla en az 10 dakika kadar gözlerinin yıkanmasını öneriyoruz.’’

               Bu ve benzeri durumlarla karşılaşıldığında Sağlık Bakanlığı 114 Zehir Danışma Merkezi ‘ ni arayarak yardım almak gerekmektedir.


GÖRSELLER